The Edmonton Scottish United Soccer Club is pleased to host its Indoor 2017-18 Player Evaluation and Try-Us-Out Sessions at The Edmonton Scottish Society (3105 - 101 Street SW). Dates, times and field assignments are below; detailed tryout information can be found here.

**Please check back regularly as dates, times and field assignments are subject to change**


Grassroots Program (Under 5-8)

Program Director: David McCarthy
Tryout Registration Form:  Grassroots Program (please follow link)

Please note: There are NO tryouts for Under 5 - 8. It is Scottish United Soccer Club's policy to accept all interested Grassroots-aged players. The sessions listed below are for parents to "try-us-out", and familiarize themselves with our program, our methodology and our philosophy.

Under 5/6 Boys & Girls (Birth Years 2012, 2013)

August 14:  6:15 PM - 7 PM, Development Field

August 16:  6:15 PM - 7 PM, Development Field

August 19: 11 - 11:45 AM, Development Field

Under 7/8 Boys & Girls (Birth Years 2010, 2011)

August 14:  7 PM - 8 PM, Development Field

August 16:  7 PM - 8 PM, Development Field

August 19: 12 - 1 PM, Development Field


Development Program - Girls (Under 9 - 12)

Tryout Registration Form:  Development Program (please follow link)

Please note: There are NO tryouts for Under 9 - 10. It is Scottish United Soccer Club's policy to accept all interested players born in 2008 and 2009.. The Under 9 - 10 sessions listed below are for parents to "try-us-out", and familiarize themselves with our program, our methodology and our philosophy.

For Under 11 and Under 12 aged-players (2006 and 2007), we evaluate players to place them on teams appropriate for their current ability. We look to field more than one team at each of these age-groups whenever possible (e.g. based on enough players to form a viable roster, availability of coaches).

Under 9 Girls (Birth Year 2009)

August 17: 6:30 - 7:30 PM, Field 2 South

August 19: 1:15 - 2:30 PM, Field 6 West

August 20: 1:15 - 2:30 PM, Field 6 West

Under 10 Girls (Birth Year 2008)

August 15: 6:30 - 7:30 PM, Field 2 South

August 17: 6:30 - 7:30 PM, Field 2 South

August 19: 1:15 - 2:30 PM, Field 6 West

Under 11 Girls (Birth Year 2007)

August 15: 6:30 - 7:30 PM, Field 2 North

August 17: 6:30 - 7:30 PM, Field 2 North

August 19: 1:15 - 2:30 PM, Field 6 East

Under 12 Girls (Birth Year 2006)

August 14: 7:30 - 8:45 PM, Field 6 West

August 15: 7:30 - 8:45 PM, Field 2

August 17: 7:30 - 8:45 PM, Field 2


Development Program - Boys (Under 9 - 12)

Tryout Registration Form:  Development Program (please follow link)

Please note: There are no tryouts for Under 9 - 10. It is Scottish United Soccer Club's policy to accept all interested players born in 2008 and 2009.. The Under 9 - 10 sessions listed below are for parents to "try-us-out", and familiarize themselves with our program, our methodology and our philosophy.

For Under 11 and Under 12 aged-players (2006 and 2007), we evaluate players to place them on teams appropriate for their current ability. We look to field more than one team at each of these age-groups whenever possible (e.g. based on enough players to form a viable roster, availability of coaches).

Under 9 Boys (Birth Year 2009)

August 14: 6:30 - 7:30 PM, Field 2 North

August 17: 6:30 - 7:30 PM, Field 1 East

August 19: 2:30 - 3:30 PM, Field 6 West

Under 10 Boys (Birth Year 2008)

August 14: 6:30 - 7:45 PM, Field 6 West

August 19: 2:30 - 3:45 PM, Field 6 East

August 20: 2:30 - 3:45 PM, Field 6 East

Under 11 Boys (Birth Year 2007)

August 14: 6:15 - 7:30 PM, Field 6 East

August 17: 7:30 - 8:30 PM, Field 1 East

August 19:  4 - 5:30 PM, Field 6 East

Under 12 Boys (Birth Year 2006)

August 14: 6:15 - 7:30 PM, Field 1 West

August 15: 6:15 - 7:30 PM, Field 1 West

August 17: 6:30 - 7:45 PM, Field 1 West


Competitive Program - Girls (Under 13 - 17)

Tryout Registration Form:  Competitive Program (please follow link)

Under 13 Girls (Birth Year 2005)
Coach: Shaelan Donovan

August 29: 6 - 7:15 PM, Field 6 East

August 31: 6 - 7:15 PM, Field 6 East

September 5: 6 - 7:15 PM, Field 6 East

Under 15T2 Girls (Birth Year 2004)
Coach: Neil Turnbull

August 29: 6 - 7:15 PM, Field 6 West

August 31: 6 - 7:15 PM, Field 6 West

September 5: 6 - 7:15 PM, Field 6 West

Under 15T1 Girls (Birth Year 2003)
Coaches: Kevin Poissant, Jay Somani, Shane McLaughlin

August 29: 6 - 7:15 PM, Field 1 West

August 31: 6 - 7:15 PM, Field 2

September 6 - 7:15 PM PM, Field 1 West

Under 17T1 Girls (Birth Year 2001 / 02)
Coaches: Asaph Fernandes, Kevin Poissant

August 29: 7:15 - 8:45 PM, Field 1 East

August 31: 7:15 - 8:45 PM, Field 2

September 5: 7:15 - 8:45 PM, Field 1 West


Competitive Program - Boys (Under 13 - 17)

Tryout Registration Form:  Competitive Program (please follow link)

Under 13 Boys (Birth Year 2005)
Coach: Andy Holt

August 28:  6 - 7:15 PM, Field 2

August 30:  6 - 7:15 PM, Field 2

September 6:  6 - 7:15 PM, Field 2

Under 15T2 Boys (Birth Year 2004)
Coach: Iain Muir

August 29:  7:15 - 8:45 PM, Field 6 West

August 31:  7:15 - 8:45 PM, Field 6 West

September 5:  7:15 - 8:45 PM, Field 6 West

Under 15T1 Boys (Birth Year 2003)
Coaches: Mihai Voicu, Richard Demers / Wilfred Streets

August 28:  6 - 7:15 PM, Field 1 West

August 30:  6 - 7:15 PM, Field 1 West

September 6:  6 - 7:15 PM, Field 1 East

Under 17T2 Boys (Birth Year 2002)
Coach: Nick Libicz

August 28:  7:15 - 8:45 PM, Field 1 East

August 30:  7:15 - 8:45 PM, Field 1 East

September 6:  7:15 - 8:45 PM, Field 1 East

Under 17T1 Boys (Birth Year 2001)
Coach: Chris Devlin

August 28:  7:15 - 8:45 PM, Field 2

August 30:  7:15 - 8:45 PM, Field 2

September 6:  7:15 - 8:45 PM, Field 2